Урок-мандрівка «ПОДОРОЖ У КОСМОС»
Мета: Систематизувати, коригувати та
узагальнити знання учнів по темі «Небесні тіла», виявити рівень навчальних
досягнень учнів з цієї
теми; розвивати логічне
мислення, здатність до аналізу та абстрагування, навички виконання різнорівневих завдань; точність, виховати активність,
зосередженість, самостійність,
дисциплінованість, творчість
Обладнання: підручник, зошит робочий, учнівське приладдя, глобус Місяця, глобус зоряного
неба, тестова робота, тощо.
Методи та
прийоми: бесіда, гра, розповідь з
електронного пояснення, робота в парах, самостійна робота, тощо.
Тип уроку: контрольно – узагальнюючий, нестандатрний
Хід уроку
І. Організаційний
момент (1/)
ІІ. Мотивація
діяльності учнів на уроці (5/).
1. Повідомлення учителем теми та мети
уроку.
2. Завдання уроку:
Пояснити вивчені терміни та поняття;
З’ясувати унікальність планети Земля.
Поглибити систему знань про Всесвіт та
небесні тіла.
3. Проблемне питання: Яка наша космічна
адреса? (складання разом з учнями).
Ми
учні – 5 класу
Будинок (планета) –
Земля
Вулиця (№ орбіти) –
3-тя орбітальна.
Населений пункт
(система) – Сонячна
Район (галактика) –
Чумацький шлях
Країна – Всесвіт
ІІІ. Основна частина
уроку (20/)
Вступне слово вчителя. Загадка: Хоч і зовсім крил немає, та за хм арами
літає.
День літає, рік
літає, в небі льотчиків міняє ….. (космічний корабель)
Ось і ми з Вами сьогодні опинились
на космічному кораблі «ШКОЛА !№», який створили власними руками, вивчаючи тему «Всесвіт».
Щоб додати більше уяви, у класі погляньте скільки зірок, а он і планети
вишикувались в ряд, наче на парад. Сьогодні ми повторимо все, що знаємо про Всесвіт,
космос. Кожен учень одержувати винагороду за правильні і змістовні відповіді:
АКРІЗ (зірка). У кого їх буде найбільше, той претендент у космонавти. Отже,
розпочинаємо наш політ.
1. Безпрограшна лотерея (учні витягають
картки і пояснюють написані там терміни)
- астрономія
|
- зорі
|
- астероїди
|
- комети
|
- астронавт
|
- Місяць
|
- Всесвіт
|
- орбіта
|
- Галактика
|
- полюси
|
- глобус
|
- планети
|
- доба
|
- Сонце
|
- екватор
|
- Сонячна система
|
- Земля
|
- сузір’я
|
2. Гра « Космічний код» (на дошці
написані комбінації букв, які треба розшифрувати).
САРН (МАРС)
ЕНАВЕР (ВЕНЕРА)
ЛТОНПУ (ПЛУТОН)
УПНЕНТ (НЕПТУН)
АЛЕТПНА (ПЛАНЕТА)
СЕВВІСТ (ВСЕСВІТ)
3. Гра «Що таке? Хто такий?»
· Екватор (умовна лінія) Амстронг (астронавт)
· Сонце (зірка)
Астероїд (маленька планета неправильної форми)
· Стрілець (сузір’я) Орбіта
(шлях)
· Метеороїд (небесне тіло) Венера (планета)
· Каденюк (космонавт ) Космос (порядок)
· Місяць (природний супутник Землі) Чумацький шлях (наша Галактика)
4. Гра «Вірю – не вірю». Дайте
відповідь «Вірю або не вірю» на запитання, що починаються зі слів «Чи вірите
ви, що …»:
а) на Венері існує
життя…
б) Напрям на північ
вказує Полярна зірка….
в) найменша планета
Марс….
г) наша галактика
рухається у Всесвіті разом з іншими галактиками….
д) кулясті розпечені
тіла, що випромінюють світло – це планети …..
е) у 1961 році на
місяць ступила перша людина…
є) Чумацький шлях – це
видима частина нашої галактики….
ж) Сонячна система
розташована в центрі галактики….
з) Л. Каденюк - перший космонавт світу….
и) Сонце та планети
народилися з газопилової хмари….
і) життя можливе на
всіх планетах Сонячної системи….
ї) великі планети
Сонячної системи ……
5. Гра «Далі, далі…..» (швидкі відповіді
учнів на питання вчителя)
- Причини зміни дня і ночі?
- Які види обертання здійснює Земля?
- Якого кольору Земля із космосу?
- Яка Земля за рахунком від Сонця?
- Скільки материків має Земля?
- Який океан на Землі найбільший?
- На якому материці знаходиться Україна?
- Яка тривалість земного року?
- Чому дорівнює земна доба?
- Як визначити високосний рік?
- Які планети немають
супутників?
- Найбільша планета.
- Планета оторчена кільцями.
- Країна, що вперше
організувала політ на Місяць.
6. Цифровий
лабіринт (вчитель показує цифри, учні їх поснюють. Наприклад 24 – доба на Землі): 24, 365, 66,5; 366, 6371, 88, 1, 150 000 000, 1969, 1961, 1957, 8, тощо.
7. Фізкультхвилинка (релаксація)
8. Хто більше придумає слів астрономічного змісту : А С Т Р О Н О М І Я за 1 хвилину.
ІУ. Космічне
тестування (Учні одержують тести з 12 запитань).
У. Підведення
підсумків уроку.
1. Рефлексія
2. Перегляд
космічного тестування і оцінювання знань учнів.
3. Домашнє завдання:
написати міні – твір «Моя подорож у Всесвіт» або малюнок «Життя на невідомій
планеті».