ВІКТОРИНА
"ПОДОРОЖ УКРАЇНОЮ"
1.Кліматичний пояс,
в якому розміщена Україна.
2. Держава, з якою
межує на півночі.
3. Годинний пояс, в
якому знаходиться Україна.
4. Геометричний центр України.
5. Геодезичний центр України.
6. Географічний центр
Європи в Україні.
7. Найбільша і найменша адміністративна області.
8. Найвища точка рівнинної частини.
9. Найбільша вершина Українських Карпат.
10.
Корисні
копалини Калуського родовища.
11.
Океан,
що має найбільший вплив на Україну.
12.
Переважаючі
вітри над територією країни.
13.
Де
зустрічаються вулканічні породи?
14.
У
якій області тиску утворюються циклони?
15.
Найбільша
природна зона.
16.
Протока,
що сполучає моря України.
17.
Найбільший
вугільний басейн.
18.
Друге
за людністю місто України.
19.
Крайня
західна область.
20.
Міста,
де будують літаки.
21.
Вантажні
автомобілі, що створюються в Україні.
22.
Кількість
ГЕС на Дніпрі.
23.
Найбільший
порт Азовського моря.
24.
У
Яблунівському родовищі добувають ……
8 клас
Тема. Геоекологічна ситуація в Україні.
Мета. Узагальнити і
поглибити знання про глобальні екологічні проблеми на території України та
шляхи їх розв’язання; з’ясувати , які основні види забруднення довкілля,
визначити негативний вплив
Чорнобильської АЕС на стан довкілля та здоров’я людей; розвивати вміння логічно
мислити, застосовувати здобуті раніше знання в кожній конкретній ситуації;
сприяти формуванню екологічної
свідомості й компетентності школярів;
виховувати любов до рідної землі.
Тип уроку: комбінований
Форма проведення:
урок-роздум
Методи: словенсні,
ілюстративні, проблемно-пошукові, проектний
Обладнання: Геоекологічна
карта України,, географічні атласи, підручники, плакати висловів відомих людей
про природу та її охорону,Конституція України; виставка тематичної літератури,
рекомендованої для вивчення, таблички з написами «Кліматолог», «Гідролог»,
«Ботанік», «Юрист» тощо.
Девіз уроку: «Любіть Україну, як Сонце любіть..» В.Сосюра
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація Ми не вперше сьогодні будемо говорите
про те, що болить. Адже усі знаємо, що таке природа, довкілля, ресурси, умови,
природні компоненти і природні комплекси, цілісність і географічна оболонка.
Мозковий штурм.
Екологія схопила нас за горло.
Немов собі на
злість,
Ми
землю кривдим дуже.
Злелій її, омий, очисть,
Мій добрий юний друже!
ІІІ Мотивація
навчальної діяльності. Людство нині занепокоєна руйнуванням довкілля. І
наполегливо шукає шляхів щодо покращення ситуації, що склалась. Ми з вами
живемо в одному з регіонів України із складною екологічною ситуацією. Тому
кожного турбує, що буде з нашою землею, з нашим життям у майбутньому. Про
це завжди думали і говорили відомі люди різних часів і народів. Наведемо
приклади висловів про значення природи у
житті і потреба збереження довкілля.
Випереджувальне завдання учнів. Наш урок
проводить у вигляді конференції, а ви, учні на мить спробуєте обрати
різні професії, кожна з яких вивчає сучасний стан природи . Ми очікуємо цікавої інформації від
однокласників, та плідної творчої роботи на уроці.
Перш, ніж
розпочати, давайте з’ясуємо, що таке геоекологія? Які компоненти природи
найбільш забруднені? Назвіть основні джерела забруднення?
ІV. Хід конференції
1.
Найбільшого
впливу від господарської діяльності людини має атмосферне повітря, тому слово
кліматологам..
2.
Вода
– найпоширеніший мінерал на земній кулі, Вода- це життя. «У краплині води
відбивається Всесвіт», - говорить старовинне арабське прислів’я. Від
забруднених вод фтором у нашій місцевості поширене захворювання на гіпоплазію
зубів і флюороз . Отож, слово Гідрологам.
3.
Значного
впливу з боку людини зазнали і грунти. За останні роки знизилась і їх якість.
Слово має ґрунтознавець.
4.
Які
заходи прийняті нашою державою, чим підкріплені вони? Із законодавчими актами
нас ознайомить юрист.
5.
Зараз
розглянемо вплив довкілля на людей. Для оцінки демографічної ситуації надаємо
слово демографам.
6.
Великою
трагедією, що відгукнулась у серці кожного українця стала аварія на Чорнобильській АЕС. Що таке ЧАЕС
сьогодні? Слово екологу.
7.
Оскільки
ми живемо у складному екологічному регіоні, що сформувався на базі
Львівсько-Волинського вугільного басейну, послухаємо інформацію про вплив
діяльності людини на довкілля нашого краю.
8.
Ви
прослухали виступи учнів. Проблема дуже складна і багатогранна. Давайте разом
запропонуємо шляхи розв’язання екологічних проблем.
Очікувані
відповіді: - Використання найновіших досягнень науково-технічного прогресу. -
Комплексне використання сировинних ресурсів.
-
Формування
екологічного мислення. – Пропаганда
екологічних знань. – Виховання екологічної культури. - Розширення заповідних
ділянок з метою їх збереження для наступних поколінь. – дотримання елементарних
правил поведінки у природі. – Встановлення фільтрів або очисних споруд з
найновішим устаткуванням на підприємствах, що несуть загрозу довкіллю. – На
державному рівні вирішувати проблеми відходів, в тому числі побутового сміття,
пластикового посуду та поліетилену. – Оснащувати підприємства новітніми
технологіями. – Інтенсивно розробляти і втілювати в життя альтернативні
відновні джерела енергії.
V.
Закріплення вивченого матеріалу. Наш урок-конференція
добігає кінця.
Ми сьогодні
намагались говорити, думати про
найболючішу проблему всього людства. Природу недаремно називають матінкою, бо
кожна людина народжується, живе і завершує своє життя у лоні природи. Мабуть ми
переоцінили всесильну владу людини, рано почали вважати себе царем природи, а
відтак маємо результат. Учні працюють з геоекологічною картою України в
географічному атласі. Висновок напрошується само собою: учні висловлюють свої
думки з приводу аналізу тематичної карти.
VІ. Підсумок уроку. Щоб любити природу, потрібно
підкорятись їй. Пам’ятаймо слова вождя індіанського племені сіу (1854): «Земля
не належить нам. Це ми належимо землі». Закінчити урок хочу такими словами:
На
Землі, у домі вселюдському,
Протиріч і негараздів тьма.
Будьмо, люди, обережні в ньому,
Іншого житла у нас нема.